Zaczynamy podróż w przyszłość. W świecie wnętrz z pewnością nadal będzie królować równowaga pomiędzy funkcjonalnością i stylem. Co myślisz o zielonych ścianach w salonie? A może meble z naturalnych materiałów? Jakiś futurystyczny minimalizm, czy może wręcz przeciwnie – bogactwo wzorów i detali.

Kolorystyczne trendy i połączenia kolorów na rok 2024. Jak wykorzystać je w domu?

Z pewnością w roku 2024 będziemy mieć trochę ekscytujących kolorów.  Może wato rozważyć ziemną paletę kolorów, taką z ciepłymi brązami, zieleniami i rustykalną czerwienią. Albo może odważysz się na coś bardziej awangardowego, jak połączenie turkusu z delikatnym różem.

Naturalne piękno przyrody od zawsze było inspiracją dla projektantów wnętrz. W roku 2024 przewiduje się, że kolory naturalne będą jednym z głównych trendów wnętrzarskich. Ciepłe, harmonijne kolory, które odzwierciedlą piękno otaczającego nas świata. Wprowadzą spokój, równowagę i naturalny charakter do naszych domostw. Poniżej kilka kierunków kolorystycznych, których możemy spodziewać się w roku 2024.

Zieleń odzwierciedla życie i ożywienie natury. W roku 2024 takie kolory jak oliwkowa zieleń, butelkowa zieleń i odcienie mchu, będą cieszyć się dużym powodzeniem i sporym zainteresowaniem. Te kolory nadadzą wnętrzu świeżości, harmonii i spokoju. Można wykorzystać je na ścianach, meblach lub dodatkach. W ten sposób stworzy się przyjemną atmosferę bliskości z naturą.

Delikatne pastele – takie kolory są idealne do stworzenia subtelnej i romantycznej atmosfery. Róż, mięta, lawenda czy delikatny błękit będą nadal popularne w roku 2024. Te kolory nadają wnętrzu lekkości i świeżości. Można zastosować je jako główną kolorystykę wnętrza lub w formie akcentów. Dzięki temu stworzy się przytulne, przyjemne miejsce do odpoczynku.

Ciepłe odcienie brązu i beżu to kolejny trend inspirowany naturą. Te kolory przypominają o pięknie naturalnych materiałów, takich jak drewno i piasek. Dodanie ciepłych odcieni brązu i beżu nadaje wnętrzu przytulności i elegancji. Mogą być stosowane na meblach, podłogach i także w tekstyliach, tworząc harmonijną atmosferę.

Niebieski symbolizuje spokój, harmonię i szerokość oceanu. Głębokie odcienie niebieskiego, takie jak błękit szarości, błękit oceanu i błękit turkusowy, będą nadal popularne w roku 2024. Te kolory nadają wnętrzu czystości i świeżości. Mogą być stosowane na ścianach, w dodatkach lub w tkaninach, aby wprowadzić uczucie spokoju i świeżości.

Jaki styl będzie królował we wnętrzach w 2024?

Trendy wnętrzarskie 2024  szukają nowych pomysłów, często sięgają do przeszłości. Jest tak w przypadku bardzo gorącego trendu wnętrzarskiego 2024. Jest nim retrofuturyzm. Jest to mieszanie elementów z przeszłości z elementami z przyszłości.  Nostalgii z utopią, także tego, co znane, z tym, czego się tylko domyślamy. Retro i futuryzm w jednym wnętrzu to mieszanka, która robi naprawdę wielkie wrażenie. Wymaga jednak sporo wyczucia i sięgania po konkretne rozwiązania, meble czy kolorystykę. 

Retrofuturyzm to estetyczny trend, który odwołuje się do wyobrażeń przeszłości sprzed lat, poza tym często inspirowany jest wizjami przyszłości z poprzednich epok. Ten trend łączy w sobie elementy retro z futurystycznymi wizjami świata. Połączenie tych dwóch trendów tworzy unikalny wygląd, który jest tak samo nostalgiczny, jak i innowacyjny.

Styl retrofuturystyczny we wnętrzach jest połączeniem elementów z przeszłości i futurystycznych akcentów. Dzięki temu powstaje unikalny wygląd, który przypomina wizje przyszłości z poprzednich dziesięcioleci. We wnętrzach warto wykorzystywać mebel z lat 50tych, 60 tych i 70 tych, ale w nowoczesnym wydaniu. Można więc wybrać meble, takie jak sofy, fotele i stoliki, które inspirowane są tamtymi dziesięcioleciami. Nie można pominąć nowoczesnych materiałów i kształtów na tych meblach. Do tego stylu, jakim jest retrofuturyzm doskonale będą pasować  meble o awangardowych kształtach. Doskonałym uzupełnieniem stylu retrofuturystycznego są gadżety Smart Home,  futurystyczne wzornictwo sprzętu AGD oraz elementy elektroniczne w nietypowych formach.

Meble i inne funkcjonalne dodatki. Jak wyposażyć dom w nadchodzącym sezonie?

Wyposażenie domów w nadchodzącym sezonie może obejmować różne elementy, w zależności od trendów, potrzeb i preferencji. Poniżej kilka sugestii odnośnie mebli i funkcjonalnych dodatków, które mogą być popularne lub praktyczne w nadchodzącym sezonie.

Takim elementem są Meble z drewna litego, ale również meble modułowe. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, a podyktowane jest elastycznością oraz możliwością dopasowania do różnych potrzeb przestrzennych. W najbliższym sezonie warto pokusić się o zakup modułowych sof, regałów lub łóżek. Te meble można łatwo zmodyfikować i dostosować do zmiennych potrzeb. 

Warto również postawić na meble zrównoważone. Tu coraz większą uwagę poświęca się ekologii i zrównoważonym rozwiązaniom w tworzeniu mebli. Są one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno certyfikowane FSC, bambus czy meble z recyklingu materiałów. Mogą być popularnym wyborem w najbliższym sezonie.

Trend ekologiczny stale zwiększa swoją popularność. Wybór mebli, które zostały wykonane z materiałów zrównoważonych, takich jak drewno certyfikowane FSC, bambus, rattan czy meble z recyklingu, może być świetnym pomysłem. W mieszkaniach gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona, warto zastosować meble wielofunkcyjne, które są bardzo przydatne. Można umieścić łóżka z pojemnikiem na pościel, kanapy rozkładane, stoliki kawowe z dodatkową przestrzenią do przechowywania. To kilka przykładów mebli wielofunkcyjnych.

Wzory i kolory mogą mieć duży wpływ na atmosferę w domu. W najbliższym sezonie modne mogą być kolory stonowane, naturalne koloru, a także odważne barwy i wzory. Inteligentne rozwiązania w mieszkaniach, takie jak inteligentne oświetlenie, termostaty lub system audio, do dziś cieszą się sporą popularnością, więc można rozważyć ich użycie. Rośliny doniczkowe lub te w wazonie mogą nadać pomieszczeniu przytulności oraz świeżości. Kolor zielony pasuje do naprawdę sporej ilości aranżacji. Poza tym jest w modzie przez cały rok. 

Nowe poduszki, pledy, zasłony czy dywan mogą zmienić wygląd wnętrza. Tu nie ma konieczności zmiany mebli. Warto wygrać tekstylia o modnych barwach i wzorach. Czyste linie, proste wzory i minimalistyczne dekoracje wciąż są bardzo popularne. Umożliwiają stworzenie eleganckiego i uporządkowanego i funkcjonalnego wnętrza.

Warto również postawić na nowoczesne, technologiczne meble. Meble mogą zostać wyposażone w funkcję Smart Home, do nich można zaliczyć łóżka z regulowaną wysokością,  sofy z wbudowanymi głośnikami lub stoliki kawowe, które posiadają bezprzewodową funkcję ładowania urządzeń. Takie meble są coraz częściej pożądane przez osoby, które szukają innowacyjnych rozwiązań do swojego domostwa.


Podczas wyposażania domu w najbliższym sezonie należy wziąć pod uwagę indywidualne upodobania oraz funkcjonalność, jakie meble i dodatki mają zapewnić. Trendy mogą być zmienne w zależności od regionu i preferencji lokalnych.  Z tego powodu warto być świadomym różnorodności oraz  wybierać te rozwiązania, które najbardziej odpowiadają własnym potrzebom i gustom.